Název projektu
Bleve - Projevy hořlavých plynů při požáru
Kód
SP2020/36
Školitel řešitele projektu
doc. Ing. Petr Štroch, Ph.D.
Období řešení projektu
1. 1. 2020 - 31. 12. 2020
Předmět výzkumu
Projekt je zaměřen na problematiku BLEVE v úzké vazbě na tlakové nádoby s hořlavými plyny, které jsou vystaveny účinkům požáru. Hlavní cíl projektu je zaměřen na projevy těchto plynů před a v průběhu jejich úniku z tlakových nádob.V rámci projektu budou rovněž zkoumány teplotní a tlakové poměry v tlakových nádobách před a v průběhu porušení jejich pláště. Zmínění parametry významně ovlivňují průběh děje BLEVE.
Členové řešitelského týmu
Ing. Miroslav Mynarz, Ph.D.
Ing. Petr Lepík, Ph.D.
Ing. Vojtěch Jankůj, Ph.D.
Bc. Libor Liška
Bc. Ondřej Kamlar
Bc. Hana Hnilicová
doc. Ing. Petr Štroch, Ph.D.
Specifikace výstupů projektu (cíl projektu)
Projekt je zaměřen na problematiku BLEVE v úzké vazbě na tlakové nádoby s hořlavými plyny, které jsou vystaveny účinkům požáru. Hlavní cíl projektu je zaměřen na projevy těchto plynů před a v průběhu jejich úniku z tlakových nádob. Jsou-li hořlavé plyny v tlakových nádobách vystaveny požáru, respektive zvýšené teplotě, dochází z důvodu jejich zahřívání k nárůstu tlaku a teploty uvnitř nádoby. Dojde-li k porušení stěny tlakové lahve, uniklý plyn se uvolní pod tlakem do okolního prostředí a je zpravidla iniciován přítomným požárem. Po iniciaci uniklého plynu dojde k jeho zahoření, a to v celém nebo omezeném objemu. Projevem daného děje (BLEVE) je uvolnění značného množství energie, která se šíří do okolí v podobě tlakové vlny a tepelného sálání. Ta má destruktivní účinky na bezprostřední okolí. Rovněž se z epicentra výbuchu mohou šířit úlomky z pláště tlakové nádoby. V rámci projektu budou rovněž zkoumány teplotní a tlakové poměry v tlakových nádobách před a v průběhu porušení jejich pláště. Zmínění parametry významně ovlivňují průběh děje BLEVE.<br />Výsledky získané při řešení projektu budou použity pro vytvoření publikací a její zaslaní do odborného časopisu a na odborné konference. Dále budou získané výsledky sloužit pro zpracování části disertační práce hlavního řešitele projektu na téma „Projevy hořlavých plynů při neřízené a řízené destrukci tlakových lahví“ a při řešení diplomových pracích u studentů 1. ročníku navazujícího magisterského studia. Získaná data a výsledky projektu mohou složit jako kompletace problematiky hořlavých plynů pro vědní obor.
Rozpočet projektu - uznané náklady
|
Návrh |
Skutečnost |
1. Osobní náklady Z toho |
0,- |
0,- |
| 1.1. Mzdy (včetně pohyblivých složek) |
0,- |
0,- |
| 1.2. Odvody pojistného na veřejné zdravotně pojištění a pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti |
0,- |
0,- |
| 2. Stipendia |
60 600,- |
60 600,- |
| 3. Materiálové náklady |
12 000,- |
12 000,- |
| 4. Drobný hmotný a nehmotný majetek |
0,- |
0,- |
| 5. Služby |
16 000,- |
16 000,- |
| 6. Cestovní náhrady |
4 400,- |
4 400,- |
| 7. Doplňkové (režijní) náklady max. do výše 10% poskytnuté podpory |
7 000,- |
7 000,- |
| 8. Konference pořádané VŠB-TUO k prezentaci výsledků studentského grantu (max. do výše 10% poskytnuté podpory) |
0,- |
0,- |
| 9. Pořízení investic |
0,- |
0,- |
| Plánované náklady |
100 000,- |
| Uznané náklady |
100 000,- |
| Celkem běžné finanční prostředky |
100 000,- |
100 000,- |