Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Název projektu
Parametry prostředí komory č. 3 a schodiště v prostorách výcvikového zařízení pro hasiče na plynná paliva ve vztahu k bezpečnému pobytu v podmínkách simulace požáru v uzavřeném prostoru.
Kód
SP2015/136
Řešitel
Školitel řešitele projektu
prof. Dr. Ing. Aleš Dudáček
prof. Ing. Pavel Poledňák, PhD.
Období řešení projektu
01. 01. 2015 - 31. 12. 2015
Předmět výzkumu
Projekt je zaměřen na výzkum ochrany hasiče před tepelnou zátěží v podmínkách likvidace požáru ve vnitřním prostoru. Hlavním cílem projektu je stanovení limitních hodnot parametrů charakterizujících prostředí a průběh výcviku ve vybraných prostorech FOK, jejichž překročení může ohrozit bezpečnost a efektivnost výcviku. Pro naplnění tohoto cíle budou změřeny hodnoty vybraných fyzikálních veličin charakterizujících další nezmapovaná prostředí uvnitř prostoru výcvikového trenažéru ve Zbirohu (FOK), konkrétně v prostoru vnitřního schodiště a komory č. 3 tak, aby s jejich využitím bylo možné prokázat bezpečnost a efektivitu výcviku v tomto zařízení, v souladu se základními výcvikovými scénáři pro likvidaci požáru v uzavřeném prostoru. Dalším nutným vstupním krokem pro naplnění cíle projektu je sledování dynamické soustavy tepelně vlhkostních podmínek těchto prostor a vybraných parametrů lidského faktoru. Konkrétně se jedná o výzkum zaměřený na bezpečný pobyt v tomto typu zařízení, tedy vzájemnou vazbu lidského faktoru a parametrů prostředí, mimo jiné ve smyslu ovlivnění funkce standartních ochranných prostředků požární ochrany.
Členové řešitelského týmu
Ing. Eva Strakošová
Ing. Jan Hora
Ing. Adrián Mulica
Ing. Jan Žižka
prof. Dr. Ing. Aleš Dudáček
prof. Ing. Pavel Poledňák, PhD.
Specifikace výstupů projektu (cíl projektu)
Hlavním cílem projektu je stanovení limitních hodnot parametrů charakterizujících prostředí a průběh výcviku ve vybraných prostorech FOK, jejichž překročení může ohrozit bezpečnost a efektivnost výcviku. Dílčími cíli projektu bude stanovení podmínek prostředí v prostoru schodiště a komory č. 3 a jejich srovnání s výsledky předchozích měření (komora č. 1 a č. 2), stanovení tepelně izolačních vlastností zásahového oděvu na několika vybraných místech oděvu v reálných podmínkách výcviku ve FOK, v prostoru schodiště a komory č. 3., zkoumání závislosti mezi vodou spotřebovanou pro hašení a podmínkami ve sledovaných prostorách FOK a zkoumání fyziologické odezvy organismu na zátěž při výcviku ve FOK.
Výsledky projektu budou využity při zpracování 3 disertačních prací na témata: Tepelná zátěž hasiče při likvidaci požáru v uzavřeném prostoru a možnosti jeho ochrany, Návrh systému praktického výcviku hasiče na zásahy při požáru v uzavřeném prostoru s ohledem na jeho účinnost a bezpečnost, Vazba mezi parametry textilií (materiálových sestav) a designu zásahového oděvu hasiče a jeho použitelností při zásahu u požáru.
Zjištěné hodnoty vybraných fyzikálních veličin charakterizujících prostředí uvnitř FOK poslouží jako podklad pro zkvalitnění výcvikových metod v tomto typu zařízení z pohledu bezpečnost zasahujících hasičů a provozu tohoto typu zařízení s přijatelnými náklady.
Předpokládá se publikování odborných článků ve Sborníku vědeckých prací VŠB-TU Ostrava, řada Bezpečnostní inženýrství; v časopise Spektrum; v časopise „Komunikacie“ v Žilině, Slovenská republika a ve sborníku konference „Požární ochrana 2015“ v Ostravě. Informativní článek bude publikován v časopise 112.
Cestou GŘ HZS budou dosažené výsledky poskytnuty pracovní skupině pro podporu instruktorů v oblasti hašení požárů v uzavřených prostorech zřízenou Českou asociací hasičských důstojníků ve spolupráci s GŘ HZS za účelem přípravy metodiky výcviku ve FOK a národní metodiky práce s proudnicí při požárech v uzavřeném prostoru.

Rozpočet projektu - uznané náklady

Návrh Skutečnost
1. Osobní náklady
Z toho
0,- 0,-
1.1. Mzdy (včetně pohyblivých složek) 0,- 0,-
1.2. Odvody pojistného na veřejné zdravotně pojištění a pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti 0,- 0,-
2. Stipendia 37200,- 37200,-
3. Materiálové náklady 24700,- 24700,-
4. Drobný hmotný a nehmotný majetek 32000,- 32000,-
5. Služby 49000,- 49000,-
6. Cestovní náhrady 15800,- 15800,-
7. Doplňkové (režijní) náklady max. do výše 10% poskytnuté podpory 15800,- 15800,-
8. Konference pořádané VŠB-TUO k prezentaci výsledků studentského grantu (max. do výše 10% poskytnuté podpory) 0,- 0,-
9. Pořízení investic 116000,- 116000,-
Plánované náklady 290500,-
Uznané náklady 290500,-
Celkem běžné finanční prostředky 290500,- 290500,-
Zpět na seznam