Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

cvičení „DOPRAVNÍ NEHODA 2023“ složek IZS MSK

cvičení „DOPRAVNÍ NEHODA 2023“ složek IZS MSK
doc. Ing. Mgr. Radomír Ščurek, Ph.D. z katedry 060 – Bezpečnostních služeb jako host/pozorovatel na cvičení IZS „Hromadná dopravní nehoda 2023“ na FN Ostrava

Doc. Radomír Ščurek, Ph.D. z katedry 060 – Bezpečnostních služeb jako host/pozorovatel na cvičení IZS „Hromadná dopravní nehoda 2023“ na FN Ostrava.

Dne 26. dubna 2023 od 09 do 12 hodin proběhlo cvičení „DOPRAVNÍ NEHODA 2023“ složek IZS MSK. K simulované nehodě došlo před klimkovickým tunelem v 9 hodin, kdy se z neznámých příčin srazil autobus s 37 cestujícími a dodávka. Po střetu skončila obě vozidla mimo dálnici. Autobus zůstal v nestabilní poloze převrácený na boku v příkopu, část cestujících z něj bylo nutné vyprostit, další leželi mimo vozidlo nebo byli zaklínění pod ním. Mezi zraněnými (jednalo se o figuranty LF OS Ostrava)  byli také cizinci, kteří hovoří pouze anglicky a jedna osoba neslyšící. Dodávka, ve které cestovaly 3 osoby, ležela v nestabilní poloze převrácena na boku na obslužné komunikaci a částečně v příkopu. Její posádka zůstala uvnitř, ohrožoval ji požár, který vznikl v motoru. 

Specialisté ZZS MSK připravili role a maskování pro 40 figurantů, kteří během cvičení simulovali různě závažná poranění a stavy. Akce se účastnilo osm posádek záchranné služby, na místě pracovalo dvaadvacet jejích členů a operátoři, řídící zásah.  Zranění účastníci nehody byli transportováni do Fakultní nemocnice Ostrava, kde byl aktivován a procvičen postup dle traumatologického plánu nemocnice.

Na urgentním příjmu FN Ostrava  v rámci cvičení přijali celkem 16 osob, většina byla těžce zraněných. Součástí aktivovaného traumatologického plánu bylo také zřízení triažnich  stanovišť pro stanovení priorit ošetření a evidenci zraněných. Po provedení diagnostiky a primárním ošetření byli pacienti předáni ke zpřesňující diagnostice na rentgen, CT, sonografii, dále k operativě a léčbě na cílová pracoviště nemocnice. Pomocí speciální aplikace byli povoláni členové krizového štábu FNO i v ten den nesloužící zdravotníci. Péči o zraněné s akutní stresovou reakcí zajistil,  tým interventů psychosociální pomoci.  Cvičení probíhalo za plného nemocničního provozu,“ za přítomnosti nezávislých pozorovatelů/hostů mezi kterými byl doc. Ing. Mgr. Radomír Ščurek, Ph.D. z katedry 060 - Bezpečnostních služeb, VŠB TU Ostrava. 

Vloženo: 27. 4. 2023
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Eva Belasová
Útvar: 060 - Katedra bezpečnostních služeb
další novinky