Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2023!

Roční stáž v Austrálii. To je spousta zážitků, na které se nezapomíná

Roční stáž v Austrálii. To je spousta zážitků, na které se nezapomíná
Rozhovor se studentkou Fakulty bezpečnostního inženýrství o roční stáži na australské univerzitě.

Kristýna je doktorandkou na Katedře požární ochrany Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO. Své studium se rozhodla obohatit stáží v zahraničí, a tak v březnu 2022 vycestovala k protinožcům. Na svůj pobyt získala stipendium VŠB-TUO a celý rok tak stráví na Curtin University v západní části Austrálie.

Občas Kristýnu poprosíme o fotky a novinky, a teď jsme ji pro vás krátce vyzpovídali, abychom i vám ukázali, že strávit část studia v zahraničí rozšiřuje obzory a opravdu stojí za to.

 

Proč jste se rozhodla pro Curtin University v Austrálii a jak vaše stáž probíhá?

Na této univerzitě jsem již jednu stáž absolvovala. Tehdy jsem výběrové řízení absolvovala ještě před dokončením bakalářského studia na jiné univerzitě. Protože jsem předtím byla nadšená, rozhodla jsem se do Austrálie, a na stejnou univerzitu vrátit. Univerzita je jednou z nejlepších na světě a nabízí skvělé možnosti, které mi pomáhají nejen s dokončením mé praktické části disertační práce. V té se zaměřuji na kulturu bezpečnosti.

Mimo Curtin navštěvuji také jednu konstrukční společnost, kde můj výzkum reálně probíhá. Přestože jsem tady na praktické stáži, mám možnost se účastnit přednášek, které se zaměřují na těžbu ropy a zemního plynu. I když je to jiná oblast, velice mě to zajímá a jsem moc ráda, že mi Curtin dala možnost se něco nového dozvědět. 

 

Liší se nějak přístup českých studentů a pedagogů od těch australských?

Australští pedagogové daleko více dbají na rozvoj kritického myšlení studentů. Například přednášky, které navštěvuji jsou koncipovány tak, že samotný výklad probíhá pouze polovinu alokovaného času. Druhá část je pak cílená na porozumění probíranému tématu. K tomu slouží otázky připravené přednášejícím. Následně všichni o otázkách diskutují a pokud danou věc studenti stále nechápou, přednášející ji opět vysvětlí.

U přednášek se může jíst, svačit, nikam se nespěchá. Není to biflování a papouškování. Také studenti jsou jiní. Více diskutují, nebojí se odpovědět i když hrozí, že jejich odpověď nebude správná. Navzájem si pomáhají a rádi pracují v týmech. Na přednášky jsou připraveni a neberou své vzdělání jako samozřejmost (platí se zde školné). 

 

Před odjezdem jste musela absolvovat univerzitní výběrové řízení. Jak jste se připravovala a jak probíhalo?

Výběrového řízení není proč se bát. Je k němu třeba umět základní angličtinu (pokud jste zvládli maturitu, zvládnete i toto) a vysvětlit svou motivaci – pro vás, jakožto studenta, který chce vyjet a také to, jaké benefity tím samotná univerzita i fakulta. Tam se může jednat například o bližší spolupráci mezi institucemi, prestiž. Důležité je také vědět, co na přijímací instituci chcete dělat. Vysvětlení typu “zdokonalení angličtiny” není moc dobré. Co mě osobně velmi mrzí je to, že se mnoho českých studentů bojí vyjet. Tady v Austrálii je běžné, že na stáže, také na druhý konec světa, vyjíždějí už i bakaláři v druhém ročníku.

 

Oslovila jste australskou univerzitu sama, nebo vám pomohl některý z vašich vyučujících?

Při mé první stáži tady (2018) mi s oslovením pomohl můj vedoucí, nynější školitel, pan prof. Danihelka. Přestože jsem si nynější stáž domluvila sama, můj školitel mě v tom i nadále podporoval a věděla jsem, že se na měj můžu kdykoliv obrátit. Předtím i tentokrát, jsem se na stáž vydala jakožto “freemover” tedy jsem si musela veškeré formální náležitosti vyřešit sama. Musím opět zdůraznit, že zahraniční instituce jsou na to připraveny a není to pro ně nic neobvyklého – nemusíte se bát a ani být doktorandi!

 

Máte za sebou polovinu stáže, jak ji hodnotíte? Změnila byste něco?

Jsem moc šťastná a nic bych neměnila. Možná bych jen přibalila teplejší oblečení, zima v Austrálii (Perthu) není zas tak teplá :D.

Vyjet na stáž(e) je jedno z nejlepších rozhodnutí, které můžete během studia udělat. Díky finanční podpoře VŠB-TUO je tato možnost dostupnější. Osobně mi “poznámka” stáže v mém životopise vyhrála nejedno pracovní výběrové řízení a pomohla u nejedné zkoušky.

 

V Austrálii zůstáváte rok, tedy do března 2023. Jak jste si zvykla na místní prostředí? Jak trávíte volný čas?

Austrálie je vyspělý stát na úrovni. Lidé jsou tady velmi usměvaví a přátelští. Na blahobyt a přátelskou atmosféru se zvyká lehce. Volný čas trávím převážně cestováním s přáteli. Od klokanů po přírodní úkazy, opravdu je tady co dělat. A když se mi zrovna nechce nikam jet, zajdu si k nedaleké pláži. :)

 

Fakulta bezpečnostního inženýrství dlouhodobě podporuje výjezdy svých studentů na studijní pobyty i stáže. Je jen na vás, jestli dáváte přednost sousednímu Slovensku, Číně, nebo třeba Austrálii jako Kristýna. Na měsíc, na semestr, na rok? Možností je mnoho, tak to nezmeškejte.

Celouniverzitní výběrové řízení na studijní pobyty i stáže do třetích zemí je vyhlášeno zpravidla v lednu, na studijní pobyty v rámci programu Erasmus+ se můžete hlásit na začátku každého semestru, přihlášky na stáže nejsou časově omezené. Všechny dotazy vám rádi zodpovíme na mobility.fbi@vsb.cz nebo navštivte stránky fbi.vsb.cz, sekci Studium v zahraničí.

Vloženo: 8. 12. 2022
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 013 - Úsek pro vědu, rozvoj, zahraniční styky a ekonomiku
další novinky