Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Nejcitovanějším českým vědcem za rok 2022 je Martin Pumera z FEI

Nejcitovanějším českým vědcem za rok 2022 je Martin Pumera z FEI
Celkem deset zástupců z několika fakult má VŠB-TUO v seznamu nejcitovanějších vědců za rok 2022, který v říjnu zveřejnila společnost Elsevier. Nejcitovanějším tuzemským vědcem je podle něj odborník na výzkum nanomateriálů a nanorobotů Martin Pumera, který působí na Fakultě elektrotechniky a informatiky (FEI) VŠB-TUO. Celkem devět výzkumníků VŠB-TUO pak figuruje na seznamu nejcitovanějších vědců s ohledem na jejich celou kariéru.

 V tabulce více než 210 000 vědců s největším citačním ohlasem v roce 2022 se Pumera umístil na 271 pozici. V tuzemském srovnání si drží prvenství i v rankingu, v němž se posuzují publikace za celou kariéru a který obsahuje přes 204 000 jmen. V něm obsadil mezi světovými kapacitami 565. místo.

Umístění v rankingu si cením. Je to výsledkem práce celé Pumera Group za posledních 20 let, od Singapuru přes Prahu, CEITEC až po moji Laboratoř nanorobotů na VŠB-TUO. Je to ohodnocení toho, že naše práce má celosvětový dosah a děláme ji na špičkové světové úrovni. Stejně tak jde o ocenění práce více než 60 postdoků a 30 Ph.D. studentů, kteří mojí skupinou prošli,“ uvedl Pumera.

Ranking využívá data ze Scopusu poskytovaná společností Elsevier prostřednictvím ICSR Lab, zveřejněné informace zahrnují například h-index (s i bez dat očištěných o autocitace), absolutní počet článků v posledním roce nebo počet všech publikovaných článků autora během jeho profesní dráhy. Vědci jsou zařazeni do 22 vědeckých oborů a 174 podoborů.

Je zcela zřejmé, že nevlastní citace budou mít do budoucna čím dál větší význam jako objektivní kritérium hodnocení vědecké práce. Toto se bude výrazně promítat i do hodnocení vysokých škol a samozřejmě také do rozpočtu univerzity. Dále je to velmi důležitý ukazatel v mezinárodním hodnocení vysokých škol. Na fakultě tomu dlouhodobě věnujeme velkou pozornost. Proto jsem nesmírně hrdý na to, že šest vědců z naší fakulty se umístilo v prestižním žebříčku Stanford University pro citační rok 2022. V seznamu za celou kariéru se pak nachází pět vědců z naší fakulty, což odráží dlouhodobý ohlas na vědecké práce našich kolegů. Třešničkou na dortu je skutečnost, že profesor Pumera z naší fakulty je nejcitovanějším českým vědcem,“ uvedl proděkan FEI pro vědu a výzkum Radek Martinek, který v přehledu za rok 2022 také figuruje.

Výčet zástupců FEI doplňují také rektor Václav Snášel, Ivan Zelinka, Petr Hlubina a Jan Nedoma. Dalšími zástupci VŠB-TUO jsou v přehledu Mehdi Toloo (EKF), Petr Praus (FMT), David Řehák (FBI) a Radim Kocich (FMT).

V seznamu posuzujícím celou kariéru se v seznamu nejcitovanějších vědců za VŠB-TUO nacházejí: Martin Pumera (FEI), Mehdi Toloo (EKF), Petr Praus (FMT), Petr Hlubina (FEI), Ivan Zelinka (FEI), Václav Snášel (FEI), Miroslav Vozňák (FEI), Radim Čajka (FAST) a Marian Marschalko (HGF).

Text: Martina Šaradínová, PR Specialista pro VaV

Vloženo: 31. 10. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
další novinky