Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2020!

Provizorní dezinfekce

Provizorní dezinfekce
Dr. Balner a prof. Danihelka z FBI připravili pro veřejnost informace o provizorní dezinfekci.

Stojíme v situaci, kdy potřebujeme zpomalit šíření coronaviru a ochránit sebe, své blízké, ale i společnou budoucnost lidsky i ekonomicky. K tomu může každý z nás přispět omezením šíření viru. Nakazí-li každý nemocný v průměru 1,1 člověka, po sto přenosech je to skoro 14000 nemocných, nakazí-li 1,05 člověka už jen 132 a pod 1 nakaženého člověka epidemie zvolna vyhasíná. Při nedostupnosti „oficiálních“ prostředků dezinfekce je vždy lepší použít provizorní než jen smutně hledět, co se děje. Chceme se proto podělit o několik informací a rad k tomuto problému.

Takže stručně, co se s dezinfekcí dá dělat „podomácku“. Jak funguje dezinfekce?  Můžeme virus buď zabít, nebo ochromit natolik, aby se nedostal do našich buněk a v nich nemnožil. Virus se totiž neumí množit sám, musí k tomu „přemluvit“ cizí organismus, bohužel někdy náš.  K tomu, aby se inaktivoval, se užívá to, že je obalený tukovou vrstvičkou, a tu když z něj omyjeme, není schopen nikoho nakazit, i když ještě nějaký čas existuje. Takže jaké máme k dispozici způsoby likvidace? 

Nejprve zabití, ke kterému dojde rozrušením genetické informace viru:

Oxidační techniky, chemie: To ho v podstatě „spálí“. V chemii se jedná se o peroxidy (peroxid vodíku, kyselina perchloroctová, peroxodisíran), nebo i o chlór a jód. Jsou to běžná desinfekční činidla, obvykle ředitelná vodou.

Peroxid vodíku se prodává v lékárnách, ale tam ho nejspíš neseženete. Používá se ale i na odbarvování vlasů, k desinfekci vody v bazénech, na kontaktní čočky atd. Přídavky dalších látek v podstatě nevadí, není-li na výrobku uvedeno jinak. Je nutno ho naředit na zhruba 3%, tedy 30% desetkrát, 10% třiapůlkrát a 6% dvakrát. To jsou nejčastější koncentrace.

Persíran (peroxodisíran) se používá i v potravinářství a potravinářské návody jsou použitelné i pro nás. Mělo by fungovat i normální Savo s chlórem, ale pozor, to je alkalické a může vás poleptat, hodí se tedy více na předměty než na kůži. Funguje i jodová tinktura. Povrch předmětů se musí udržet vlhký několik minut, pak opláchnout čistou vodou.

Ultrafialové záření:  Virus dopadne jako vaše kůže, když se na slunci spálíte. Musíte mít lampu na UV a to silnou, požadovaná intenzita je aspoň 1,5 W/m2 UV záření, lampa by měla být blízko předmětu, co ošetřujete a svítit dlouho, udává se půldruhé hodiny nebo i déle. Poté vyvětrat, vytváří se škodlivý ozón. UV funguje jen tam, kam svítí (na povrchu), roztoky tam, kde jsou „napatlané“.

Teplo – virus „uvaříte“ nebo „upečete“. Podstatné je, že musíte dosáhnout teploty povrchu aspoň 70 °C po dlouhou dobu nebo větší teplotu po kratší dobu. Můžete vyvařit, přežehlit horkou žehličkou (stupeň 3), použít horkou páru – třeba tak, jak se na pařáku ohřívají knedlíky. Krátké opláchnutí horkou vodou nestačí, voda se o povrch ochladí. Na předměty lze použít parní čištění a pára je mnohem lepší než třeba horká voda nebo vzduch, fázová přeměna vytváří hodně tepla na místě kondenzace. Zároveň proud páry smývá nečistoty. Citlivé věci, kde se bojíte zničení teplotou (třeba respirátory s plasty) můžete dát na 20-30 minut do horkovzdušné trouby nastavené na 70-80 °C.

Zadruhé deaktivace viru:

Deaktivace je v podstatě založená na rozpuštění nebo narušení tukové vrstvičky koronaviru. Proto dobře funguje i pečlivé umytí rukou mýdlem nebo saponátem, ale musí trvat aspoň 20-30 sekund. Najděte si písničku, která tak dlouho trvá a vždy si ji při mytí zpívejte. Celou.

Etanol: Etanol je nejčastější základní složka desinfekčních gelů. Musí být aspoň 70% a nějaký čas působit, proto se často míchá s glycerinem nebo něčím, co to „zhušťuje“. Nejjednodušší, můžete použít i „denaturák“, jen budete smrdět jako tchoři. Je potřeba koncentraci nejlépe nad 70 %, minimální účinná je nad 50 % (je třeba delší působení). Nouzově lze použít i různé produkty na bázi etanolu, třeba hořlavé gely.

Isopropanol: Funguje podobně, WHO ho doporučuje, když etanol není. Stejné koncentrace.

Nouzové řešení: zimní nemrznoucí kapalina do ostřikovačů. Je to směs různých alkoholů, ale aby byla účinná, musí to být kapalina použitelná v autě do aspoň -40 °C. Slabší nebude fungovat, silnější (dělá se do -70 °C) je lepší.

Tenzidy: („saponáty“) Méně účinné, ale přece. Lepší než nic.  Účinnou látkou jsou nejčastěji kvartérní amoniové soli, ale ve skutečnosti funguje i mýdlo a mýdlové roztoky. Problém je, že by účinek měl trvat dlouho, aspoň 20-30 sekund přímého kontaktu. Ale leckdy to jde, dá se využít napěnění tenzidu. Znamená to, že povrch musíme nechat mokrý. Po desinfekci mechanicky očistit a opláchnout.

Obecné pravidlo: Desinfekce funguje obvykle jako reakce prvního řádu. Skoro nikdy nezničí vše, jen snižuje koncentraci škodlivých patogenů. Když třeba za 10 vteřin klesne počet patogenů na polovinu, tak za dalších deset nejspíš opět na polovinu zbytku a tak dále. Takže vše chce svůj čas a důkladnost. Ale na druhou stranu, infekce nevzniká tak, že na nás spadne jeden vir. Musí jich být nějaké kritické množství, takže nejen jejich vybití, ale i snížení jejich počtu může mít a má ochranný význam.

Tak hodně štěstí a málo virů!

Čtěte dále: Improvizovaná ochrana vnitřní výdechové části respirátoru

Vloženo: 21. 3. 2020
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 010 - Děkanát FBI
další novinky