Vítejte v Centru excelence pro bezpečnostní výzkum
Centrum excelence pro bezpečnostní výzkum (CESAR) je nově vzniklé výzkumné centrum Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB – Technické univerzity Ostrava. Bylo založeno jako vlajkový projekt programu Horizont Evropa v rámci schématu ERA Chairs s cílem systematicky posilovat excelenci v oblasti bezpečnostního výzkumu.
CESAR se zaměřuje především na vodíkové technologie a alternativní zdroje energie. Jeho posláním je rozvíjet vědeckou excelenci, podporovat mezinárodní spolupráci a vytvářet inovativní metodologie pro řešení komplexních bezpečnostních výzev 21. století.
Centrum bylo založeno v roce 2025 a představuje moderní výzkumnou platformu, která propojuje globální odborné know-how s ambicí dlouhodobě rozvíjet oblast bezpečnostních věd na evropské úrovni.
V čele centra stojí prof. Ernesto Salzano z Univerzity v Bologni, jehož odborné vedení přispívá k budování silné mezinárodní pozice CESAR v oblasti bezpečnostního výzkumu a inovací.
Klíčové cíle
- Posílit výzkumnou kapacitu a mezinárodní konkurenceschopnost v oblasti bezpečnostního výzkumu
- Podpořit systémové změny prostřednictvím internacionalizace a silné výzkumné kultury
- Propojit se s evropskými výzkumnými sítěmi a projekty za účelem posílení spolupráce a inovací
Tento projekt je financován Evropskou unií v rámci programu Horizont Evropa (projekt No. 101186946).