Vzdělávací modul představí zpravodajský systém ČR a jeho jednotlivé prvky, způsob řízení a koordinace zpravodajské činnosti z úrovně vlády a formy vnější a vnitřní kontroly. Zvláštní důraz bude položen na zákonné působnosti jednotlivých zpravodajských služeb a poznání zákonných oprávnění při využívání zpravodajských prostředků. Bude představen zpravodajský cyklus jako paradigma zpravodajské činnosti a vybrané aspekty tvorby zpravodajských informačních výstupů.

Klíčová slova: zpravodajské služby, zpravodajský cyklus, zpravodajské prostředky

doc. Mgr. Ing. Libor Kutěj, Ph.D.

Libor Kutěj je vysokoškolský pedagog a bývalý důstojník zpravodajské služby. Byl zástupcem ředitele Vojenského zpravodajství, od roku 2022 je ředitelem Ústavu zpravodajských studií Univerzity obrany. Sloužil jako zástupce ředitele Vojenského zpravodajství. V letech 2009-2012 působil ve funkci přidělence obrany Velvyslanectví České republiky v Izraeli. Zastával funkci ředitele odboru vojenské diplomacie. V letech 2015–2019 vykonával funkci přidělence obrany Velvyslanectví České republiky v Jordánsku. Krom jiných odborných kurzů absolvoval například kurz diplomacie na Royal Jordanian National Defence College v Ammánu v Jordánsku a kurz politické reality a diplomacie na Lauder School of Government, Diplomacy and Strategy při IDC Herzliya v Izraeli. Slouží ve vojenské hodnosti plukovníka generálního štábu.

Výstup modulu

Kolokvium k aktuálním možnostem vlivu zpravodajských služeb na přípravu a tvorbu strategických rozhodnutí exekutivních orgánů státu