Vzdělávací modul je zaměřen na vybranou problematiku reakce státu na projevy rizikových faktorů ve společnosti (radikalismus, extremismus a terorismus). Dále bude v modulu představený systém ochrany měkkých cílů v ČR a popsány činnosti garanta ochrany měkkých cílů (Policie ČR) ve vztahu ke zvýšení odolnosti a akceschopnosti systému státu v oblasti zajišťování veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti. Obsah výuky je zaměřen na:

stav radikální scény v ČR jako podhoubí pro:

• extremismus
  • terorismus

systém ochrany měkkých cílů v ČR:

• v činnosti MV ČR
  • v činnosti Policie ČR
  • ve srovnání se zahraničím

doc. Ing. Martin Hrinko, Ph.D., MBA, LL.M

Martin Hrinko vystudoval FBI VŠB-TU Ostrava. Je bývalým ředitelem služby pořádkové policie Policejního prezidia ČR (2013-2019), kdy po 26leté službě státu ukončil svůj služební poměr v hodnosti plukovníka – vrchního rady. Je pedagogem VŠ CEVRO Institutu v Praze – docent a garant programu bezpečnostních studií NMgr. studia a také ředitelem MP České Budějovice. Publikuje do vědeckých časopisů, je školitelem doktorského studia a členem vědecké rady FBI VŠB-TUO, vede a oponuje absolventské práce studentů VŠ. Kromě této činnosti se prakticky angažuje v řadových členských funkcích ve stálém poradním orgánu MV ČR pro ochranu měkkých cílů, radě Asociace krajů ČR pro bezpečnost za jihočeský kraj, v pracovní skupině GŘ HZS ČR pro tvorbu typových plánů (14, 17/A, 17/B, ve sdružení požárně bezpečnostního inženýrství při VŠB-TU, ve sportovně střeleckém klubu policie Ostrava, v národním akreditačním úřadu ČR. Dále je prezidentem spolku Akademie bezpečnosti, zastupitelem města Písek, členem Sdružení bezpečnostního inženýrství a dále je členem redakční rady časopisu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR „Review“.

Výstup modulu

Zpracování případové studie, ve které student analyzuje vybraný případ, pojmenuje bezpečnostní riziko a provede jeho rozbor okolností a příčinu.