Bezpečnost nových ekologických materiálů a staveb má spolu s bezpečností alternativních zdrojů v České republice dlouholetou tradici. Tento modul je určen pro manažery, jejichž cílem je pracovat v analytické oblasti bezpečnosti průmyslu. Předmět nabízí unikátní možnost seznámit se světově uznávanými výpočtovými modely, experimenty a legislativou. Fakticky jsou tyto dovednosti používány profesionály v oborech prevence požárů, výbuchů a toxických úniků, ale také v analýze a prevenci požárních rizik. K demonstraci toho, jak mají být výpočty správně použity, je užita pestrá série příkladů skutečných havárií. Ačkoli jsou tyto výpočty obvykle prováděny hermeticky uzavřenými počítačovými kódy, jejich koncepční znalosti pomohou rychle se zorientovat a vyhnout se chybám v přijetí absurdních, nadměrně konzervativních nebo příliš optimistických výsledků. Po absolvování předmětu je žádoucí využít kontakty v organizacích poskytujících podobné expertní služby v zahraničí. Na zakončení každé konzultace, je nabídnuto konkrétní cvičení.

Ing. Jan Skřínský, Ph.D.,

Jan Skřínský působí jako vedoucí laboratoře na Výzkumném energetickém centru. Na katedře bezpečnostního managementu vyučuje v předmětech zaměřených na prevenci závažných havárií. Spolupracoval při přípravě návrhů legislativy v dané oblasti. Je autorem více než 70 článků. Řadu let vede diplomové práce českých i zahraničních studentů. Svou praxi získal na Université Lille 1 ve Francii a na Fauske & Associates ve USA, kde studoval a pracoval. Je součástí světového týmu zabývajícím se studiem nebezpečných vlastností látek. V současnosti se zabývá vývojem pokročilých diagnostických metod vhodných pro studium procesů výbuchů se zaměřením na nové typy paliv.

Výstup modulu

Zpracování případové studie na vybraném typu materiálu, stavby a alternativního zdroje energie, s rozborem podmínek a příčin vybraných bezpečnostních rizik.