Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 20. 10. 2023!

Zapojení umělé inteligence do příjmu tísňového volání

Zapojení umělé inteligence do příjmu tísňového volání
Projekt „Zapojení umělé inteligence do příjmu tísňového volání“ byl podpořen Ministerstvem vnitra ČR z Programu bezpečnostního výzkumu ČR v letech 2015 – 2022.

Projekt „Zapojení umělé inteligence do příjmu tísňového volání“ č. VI20192022169 byl podpořen Ministerstvem vnitra ČR z Programu bezpečnostního výzkumu ČR v letech 2015 – 2022. Zahájen byl v červenci 2019 a ukončen 31. května 2022.

Na projektu spolupracovali:

VŠB – Technická univerzita Ostrava (Fakulta bezpečnostního inženýrství a IT4Innovations národní superpočítačové centrum), Vysoké učení technické BrnoFakulta informačních technologiíPhonexia s.r.o. (Brno), SpeechTech, s.r.o. (Plzeň), Born Digital s.r.o. (Praha)

Hlavním řešitelem a managerem projektu byl Ing. Petr Berglowiec z Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB – TUO, hlavním řešitelem z VŠB – TUO, IT4Innovations národní superpočítačové centrum byl Ing. Václav Svatoň, Ph.D.

     Předmětem řešení projektu byl průmyslový výzkum zaměřený na nasazení umělé inteligence pro příjem tísňových volání v průběhu velkých mimořádných událostí pomocí hlasového chat-bota (voicebota). Výsledkem projektu je funkční demonstrátor (voicebot), který je nasazen na telefonní infrastruktuře. Voicebot je složen z jednotlivých komponent, které dodali partneři projektu.

     Výsledek projektu potvrdil naše předpoklady, že umělou inteligenci lze nasadit do systému příjmu tísňových volání zejména při řešení velkých mimořádných událostí (blesková povodeň, větrná smršť, atd.) a odlehčit tak extrémně zatíženému systému příjmu tísňových volání.

     Projekt byl na základě hodnocení Rady pro Program bezpečnostního výzkumu České republiky uzavřen poskytovatelem – Ministerstvem vnitra s výrokem: „(V) Vynikající výsledky“.

     Řešitelský tým by rád pokračoval ve vývoji a úpravách vociebota pro jeho nasazení do praxe. Podali jsme proto další projekt do 1. veřejné soutěže programu bezpečnostního výzkumu (OPSEC) s cílem praktického ověření možnosti integrace umělé inteligence pro příjem tísňových volání (námi vyvinutý voicebot) s technologií pro příjem tísňové komunikace na linkách 112 a 150.

Bližší informace k projektu (prezentace projektu, trailer k dokumentu o projektu a videodokument o projektu ).Na stránkách Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB – TUO (Detail projektu - Fakulta bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO (vsb.cz) ) jsou pak základní údaje k projektu.

 

 

Vloženo: 10. 10. 2022
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Radim Peikert
Útvar: 022 - Centrum simulačních technologií
další novinky