Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 10. 2019!

Významný vědecký úspěch společného pracovního kolektivu

Významný vědecký úspěch společného pracovního kolektivu

Společný řešitelský kolektiv projektu bezbečnostního výzkumu MVČR vedený pod číslem 20152019047 „ Vývoj záchranných destrukčních náloží pro likvidaci staticky narušených budov“ , složený z jednotlivých týmů, VŠB-TU Ostrava pod vedením Ing. Stanislava Lichorobiece, Ph.D. a VVUÚ a.s. Ostrava Radvanice pod vedením Ing. Roberta Pilaře, dosáhl velmi významného vědeckého úspěchu na mezinárodním poli. V uvedeném projektu vyvinutý prototyp „Vodní chrlič“ byl oceněn na mezínárodní výstavě INVENT ARENA 2018, konané ve dnech 20. – 22.6. 2018 ve WERK ARENĚ Třinec, stříbrnou medailí jako významný vynález, patent, nebo prototyp. Dále byl oceněn presidentem asociace FIR – Romanian Investors forum diplomem „OF EXELENCE“ pro kreativitu vystavovaného prototypu a speciálni cenou a pohárem „SPECIAL AND AWARD“ pro významné inovativní řešení problému, viz foto.

Vyvinutý vodní chrlič je určen k uhašení velmi intenzivního epicentra plamene. Pracuje na principu kumulativní nálože, která usměrňuje pracovní médium v jeho přední části do vysokotlakého proudu určitého průřezu. V zadní části této nálože je umístěn daný objem vody v tzv. "ucpávkovém prostoru", který zajišťuje jednak větší dopřední účinek pracovního paprsku a jednak vytváří vodní mlhu v zadní části nálože, která zamezí zahoření lehce zápalných předmětů v této zóně a zároveň podstatně utlumí tlakovou vlnu v této oblasti, kde se vyloučí poškození okolních předmětů a stavebních objektů.

Hašení je provedeno impulsním výstřikem vodního paprsku v čase 1,15 sekundy od iniciace výbušniny po uhašení epicentra plamene. Použití výbušniny je v tomto případě zvlášť výhodné, protože před samotným proudem vody se pohybuje rázová a tlaková vlna, která se podílí na sfouknutí plamene a následný vodní proud odebere teplo z ohniska požáru a uhasí plamen. Vodní mlhovina, která zůstane v prostoru, pak znemožní znovu rozhoření již uhašeného plamene.

Tento systém je využitelný při výbuchu plynového potrubí, výbuchu ropného vrtu, uhašení sálavého ohně při požáru cisterny, tlakové láhve s plynem, nebo nádrže s hořlavinou. Využitím aproximační metody pozičního odečtu rychlosti kapiček vody z pořízených videosnímků při realizovaných testech, byla stanovena skutečná rychlost vodního proudu na hodnotě cca 620 m/s.

Jedná se o nový výrobek, který v současnosti není uveden na našem trhu. Zabezpečí uhašení epicentra intenzivního plamene, který je jiným způsobem velmi těžce uhasitelný. Ekonomické parametry nelze vyčíslit, neboť jedná se o ochranu životů a zdraví zasahujících specialistů při jednotném zásahu IZS na jinak neuhasitelné epicentrum intenzivního plamene.

 

Vloženo: 2. 7. 2018
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Eva Belasová
Útvar: 060 - Katedra bezpečnostních služeb
Zpět na seznam