Platnost příspěvku skončila 28. 5. 2020!

Exkurze studentů oboru Bezpečnosti práce a procesů

Studenti druhého ročníku bakalářského studia oboru Bezpečnost práce a procesů měli možnost i v roce 2019, v rámci předmětu Exkurze, navštívit několik provozů.

OZO Ostrava s.r.o.
První exkurze zavedla studenty do provozu nakládání s odpady. Shlédli jsme linku na dotříďování odpadu, balíky kartonů, TETRAPACKů, vytříděných PET, separovaných dle barev aj. Studenty zaujalo třídění skla ve venkovních prostorách společnosti. V rámci exkurze jsme navštívili také samotnou skládku odpadu, kde bylo na vlastní oči možno vidět, co vše se v komunálním odpadu nachází. Studentům se líbila myšlenka kompostování biologického odpadu, kterou společnost realizuje. Dle slov studentů byla exkurze velice zajímavá a přínosná nejen ze strany ŽP, ale také bezpečnosti. „Bylo fajn vidět jak se s odpady nakládá a jaký je jejich cyklus na živo a ne jen z plátna. Dozvěděli jsme se i v jakých podmínkách pracují zaměstnanci.“, hodnotili studenti.

Honeywell Aerospace Olomouc
Pobočka Honeywell v Hlubočkách - Mariánském Údolí je zaměřena na strojírenskou výrobu. Od roku 1951 navrhuje, vyrábí a opravuje části motorů letadel a patří mezi špičku v leteckém průmyslu. V rámci exkurze jsme měli možnost nahlédnout do provozů výroby i hospodaření s odpadními vodami. Firma se představila také jako atraktivní zaměstnavatel, který má co nabídnout mladým lidem již během studia, kdy je možno získat praktické zkušenosti formou odborných praxí, stáží či trainee programů.

SINGING ROCK polygon, Kladno
Singing rock byl založen v roce 1992 a během svého fungování se postupně vypracoval na jednoho z předních světových výrobců lezeckého vybavení a osobních ochranných prostředků proti pádu z výšky. Polygon je využíván pro odborný výcvik pro práce ve výškách. Studenti měli možnost vidět, a někteří i zažít, jaké to je, když svěří svou důvěru několik metrů nad zemí do lan a jištění.

Severočeské doly a.s., Chomutov
Vidět severočeskou uhelnou pánev je opravdu velký životní zážitek. Dostat se do areálu a projít se po sloji hnědého uhlí se jen tak někomu nepodaří. V rámci exkurze jsme měli možnost shlédnout video o náplni práce podniku, prohlédnout si homogenizační skládku paliva, odkrývku zeminy i samotnou těžbu hnědého uhlí. Studenty zaujaly obrovské stroje, územní rozsah dolu a kilometry dopravníkových pásů.
Tímto bychom rádi ještě jednou poděkovali našim průvodcům a také firmě RSBP spol. s r.o., která se zasloužila o realizaci exkurze v Severočeských dolech.

Vloženo: 28. 5. 2019
Útvar: 040 - Katedra bezpečnosti práce a procesů